Yatırımcı mı haklı, satıcı mı haklı?

gayrimenkul sertifikası
Gündemi meşgul eden “Gayrimenkul Sertifikası” nedir?
27/03/2017
gayrimenkul-köyler-büyükşehirler-foto
Hadi Köyümüze Dönelim (Eğer Dönebilirsek!!!)
12/04/2017
yatırımcı mı, satıcı mı haklı

Gayrimenkulle ilgili yaşadığımız en sık rastlanan ikilemlerden biridir aslında bu soru.

Çok uzun süre satılamayan mülklerin çoğu zaman temel problemidir. Hepimiz biliriz aslında mülkümüzü piyasaya sokarken yapılması gerekenleri; Pazar fiyatını iyi analiz etmek, doğru bir pazarlama kanalı kullanmak vb.

Yine de farkında olmadan elindeki mülkün gelecekteki değerine odaklanır satıcı. Etrafınızda çok sık duyarsınız şu cümleleri “bir yıl sonra buraya metro gelecek, otomatik ikiye katlayacak fiyatlar”, “hemen yanı başımıza hastane açılınca çok değerlenecek buralar”, “yeni yapılacak otoban bu köyden geçecek, uçar o zaman buralar”...

Gelecek vadeden mülkünüzü satışa çıkarmadan önce iki unsuru iyice düşünün. Satış sebebiniz nedir ve bu satıştan gelecek paraya ne kadar ihtiyacınız var? Eğer bu sorulara verdiğiniz yanıtlar ivedilik arz etmiyorsa o zaman bekleyin. Cevapların her ikisi de ya da en azından biri sizi alarma sokuyorsa o zaman doğru bir fiyatlama üzerinden piyasaya çıkın. Mülkünüzü alacak kişilerin birkaç yıl sonraki karlarını düşünerek piyasaya çıkmanız demek pazar değerinin üstünde bir fiyat talep edeceğiniz anlamına gelir ki bu da istediğiniz sürede satış yapmanızı engeller.

Öte yandan özellikle kentsel dönüşüm bölgelerinde bazı mülklere yok değerine talip olunduğu ve satıcının bu değere rıza göstermek zorunda olduğu durumlar var. Bunlar gibi örnekler maalesef yatırımcıyı haksız ya da kurnaz sıfatlarıyla damgalayıp piyasadaki güven ortamını bozuyor.

Gayrimenkule yapılan yatırımlar birçok kişi için hayatında bir defa yapacağı bir yatırımdır. Bu nedenle piyasadaki güven ortamını zedeleyen ya da balon rakamların oluşmasına sebep olan kişileri göz önüne alarak siz de mülkünüzü henüz elde etmediği değerden satışa çıkartırsanız bunun zararı size dokunur. Siz nasıl ki iyi bir pazar araştırması yapıyorsanız, alıcınız da bu araştırmayı yapıyor. Bunu aklınızdan çıkarmayın!