SEKTÖREL


Sektörden

Gayrimenkul Sektörü gelişmesi durmayacak ender sektörlerden biridir. Barınma, kendini güvende hissetme Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde bile 2. sırada yer alır. Bu nedenle özellikle konutla ilgili satışlar ve kiralamalar süreklilik arz eder. Zaman içinde bulunulan coğrafyanın ya da global hareketlerin sektörü yavaşlattığı görülse de gelişmesi hiç bitmemiştir. Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle yabancıların ülkemize gösterdiği ilgi ise son yıllarda sektörü oldukça hareketlendiren bir etken olmuştur. Teknolojik yenilikler, sürdürülebilir projeler, 3.havaalanı, yeni boğaz köprüleri ve bunlar gibi gelişmeler hem yaşam için hem de istihdam için yeni alanlar açmakta ve değer yaratmaktadır.

Viso Global yatırımlarınızın karşılığını bulması ve gayrimenkul portföyünüzün geliştirilmesi konularında verdiği danışmanlık hizmetleriyle sektörde yerini almıştır. Hedefimiz yatırımlarınızdan optimum kar elde etmeniz ve yatırım alım-satım kararlarınızı doğru zamanda almanızı sağlamaktır.

Gayrimenkul Değerlemenin Önemi

Konutunuzu veya iş yerinizi doğru fiyattan satmak veya kiralamak için, arazilerinizi mümkün olan en iyi yatırımla değerlendirebilmeniz atmanız gereken en önemli adım mülkünüz için bir değerleme yaptırmaktır. Birçok kişi emsallerini göz önüne alıp bu fiyattan taşınmazlarını satmaya veya kiralamaya çalışırlar. Oysa ki m2, şerefiye, bulunduğu kat, otopark, sonradan eklediğiniz bir özellik gibi bi çok etmen değiştirebilir bu emsal bedeli.

Değerlemeye ihtiyacınız olduğunda Viso Global, değerleme talebinizi alıp, bölgenize hakim, bu konuda daha önce sayısız hizmet vermiş olan ve T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilen kurumlardan profesyonel hizmet almanızı sağlar ve süreci sizin adınıza takip eder.


Marka Projeler

Son yıllarda büyükşehirlerin kaçınılmaz yazgısı olan “betonlaşma” ya şekil veren ve son derece yaygın kullanılmaya başlayan bir terim var hayatlarımızda “marka proje”.

Ne yapar bu marka projeler. Öncelikle evlerin içinde insan yaşayacağını düşünüp ona göre yaşam alanı tasarlarlar. Çevreye saygı duyarlar ve bu nedenle gerek binanın fiziki görümü gerek peyzajıyla göze keder olmadan yürütürler betonlaşma sürecini. Büyükşehirde hele hele İstanbul’da yaşayan insanın sıkıntısını bilirler, bu nedenle sosyal tesis donatılarına ve ortak alanlara önem verirler.

Evinizi bu projelerden alırken bilirsiniz ki aldığınız taşınmaz birkaç yıl sonra değer kaybetmeyecek tam tersi değerlenecek. Hatta evin kullanım süresiyle ilgili size garanti verirler. Binaya bakan, teknik aksaklıklarını takip eden ekipleri vardır. Birçoğunda girişte güvenlik bulunur. Evim dediğiniz yerde kendinizi güvende hissetmenizi sağlar.

Bu şekilde marka olurlar zaten, hayatlarımıza imzalarını atarlar. Belli bazı projeler sizin sosyal statünüze bile damga vurur. Konumu, özellikleri, yüklenicisi bile önemlidir. Satarken ya da satın alırken içiniz rahattır, bir de size özel ödeme şekli uygulayanları vardır. Daha ne yapsınlar size düşen araştırmak, gezmek ve beğenmektir.

Viso Global bu noktada devreye girer ve beğendiğiniz projeleri karşılaştırmalı olarak size sunar. Artılarını ve eksilerini anlatarak, en önemlisi de sizin ihtiyacınızın ne olduğunu sizinle birlikte tespit ederek sizi yönlendirir.


Lüks Konut

Lüks konut kavramı ilgili kanunda detayları ile yer almaktadır. Bu tanıma uygun kaç konut vardır bunu bilmiyoruz maalesef ama site içinde yer alan her konutun lüks konut kavramına uymadığını kesinlikle biliyoruz. Sosyal donatıları olan projelerde yer alan konutların neredeyse tamamı emlak satış sitelerine “lüks konut” şeklinde pazarlanıyor. Bu da tabii alıcıları çoğu zaman hayal kırıklığına uğratıyor.

Bir konutun bu sınıfta yer alabilmesi için öncelikle lokasyonu önemlidir. Hemen ardından inşaat kalitesi gelir, ses ve ısı izolasyonları, kullanılan malzemelerin kaliteli olması, sadece odaların değil banyo ve mutfak gibi alanlarında geniş olması, ebeveyn banyo, giyim odası gibi eklentilerinin olması gerekir. Yüksek tavan, modern bir mimari, mimari le uyumlu peyzaj, yüksek güvenlik önlemleri, ev içi otomasyonu ve eksiksiz sosyal tesisleri olması gerekir.


Değerli Ofisler

Yoğun çalışma hayatının gerekliliklerinden biri haline gelen bu ofislere her bölgede yer yerilmeye başlandı. Kimi plaza tipi, kimi çok parçalı kısa katlı binalara ayrılmış durumda kimi ise büyük yayvan binalar şeklinde. Dışarıdan bakıldığında her biri birbirinden hoş. Üstelik bulundukları bölgenin değerine artı etki yapıyorlar. Kendi kültürleri oluşmaya başladı, mesela plaza Türkçe’si diye bir kavram var artık hayatımızda “saat beş civarı şu firma ile meeting yapacağız, off günüm Pazartesi, onbeş dakika coffee break” bunlardan birkaçı.

İşin yatırım boyutlarına bakacak olursak neden ofise yatırım yapmalıyız kısaca sıralayalım;

  • Yatırımın geri dönüş süresi daha hızlıdır çünkü konuta oranla daha hızlı değerlenir ve kira getirisi daha yüksektir
  • Kira konusunda daha az sıkıntı yaşarsınız ve kiracılarınız daha uzun süreli kalmak isterler malum bilinirlik ve süreklilik önemli
  • Daimi bir bakım söz konusudur, yıpranma payı konuta oranla daha düşüktür.
  • İç dekorasyonla uğraşmazsınız kiracınız kendi faaliyet alanına göre düzenleme yapacağı için bunun bedelleriyle de kendisi ilgilenir.
  • Son dönem yapılan ofis binaları aynı zamanda sosyal donatılarına da özen gösteriyor. Bu nedenle “değerli ofisler” diye tabir ettiğimiz bu mekanlar, sıradan işyerlerine oranla daha fazla tercih ediliyorlar.

Sektörel Terimler

GAYRİMENKUL (Nam-ı diğer Taşınmaz veya Emlak):Ev, arsa, bağ, bahçe, tarla, ve arazi gibi taşınmayan malların ortak adı.
PAFTA:Büyük haritayı oluşturan parçaların her biri.
ARAZİ: Yerleşim alanları ve yollar dışında kalan toprak parçası.
ADA: Belirli yollarla çevrili imar planlarının oluşturduğu parsellerin meydana getirdiği alan.
ARSA: İmar planı kapsamında yer alan kullanım şekli ve yapılaşma düzeni belirlenip tamamlanmış arazi parçaları. Arsaların diğer bir ismi ise İmar parseli' dir.
İMAR DURUMU: İmar parselinin boyutlarını, sınırını, imar planında kullanım şeklini ve yapılacak yapının teknik şartlarını belirten belge.
KAT İRTİFAKI: Bir arsa üzerinde ileride kat mülkiyetine konu olmak üzere yapılacak ve yapılmakta olan bir veya birden çok yapının bağımsız bölümleri için, o arsanın maliki veya ortak malikleri tarafından, Kat Mülkiyeti Konunu' na göre kurulan irtifak hakkı.
İSKAN: İnşaatı biten yapıya oturulmak için alınan yapı kullanım izni.
KAT MÜLKİYETİ: Tamamlanmış bir yapının ayrı ayrı kullanılmaya elverişli olan bağımsız bölümleri üzerinde, o taşınmazın maliki veya ortak malikleri tarafından Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre kurulan özel mülkiyet hakkı.
ŞERH: Tapu kütüğüne bazı şahsi hakların kaydedilmesi.
EMLAK BEYANI: Taşınmaz sahibi olduğunu ispatlayarak bağlı olunan belediyeye makbuz karşılığı verilen belge.


Başka sorularınız mı var?

Her tür soru ve talebiniz için bize danışabilirsiniz.