Gündemi meşgul eden “Gayrimenkul Sertifikası” nedir?

yatırımcı mı, satıcı mı haklı
Yatırımcı mı haklı, satıcı mı haklı?
03/04/2017
gayrimenkul sertifikası

TOKİ garantörlüğünde Başakşehir Park Mavera Evleri ile ilk adımı atılacak olan gayrimenkul sertifikaları hem sektör hem de borsa için farklı bir soluk olacak.

Birikim yapamayan veya çok düşük bütçesi olanlara dahi ev sahibi olmanın kapısını aralayan gayrimenkul sertifikaları hakkında medyada yoğun olarak bilgilendirilme yapılıyor. Bununla beraber her ilk adımda olduğu üzere bu konuda da tereddüdü olan, güvenmekte zorlanan, konuyu tam anlamadığını söyleyen ve çoğunlukla da “bir uygulansın görelim” diyenler var.

Bu yolla dar gelirlinin de yüzünün gülme ihtimali olacak. Küçük birikimlerle "nispeten güvenli" bir yatırım aracıyla gelir elde edilebiliecek

Gayrimenkul sertifikasını kısaca anlatacak olursak; bir gayrimenkul projesini gerçekleştirecek firma tarafından, bu projenin finansmanında kullanılmak üzere ihraç edilen menkul kıymetler olarak tanımlanıyor diğer bir deyişle herkesin ortak alabileceği küçük paylara bölünerek oluşturulan bir yatırım aracı.

İlan edilen talep toplama tarihlerinde 29-30-31 Mart 2017’de bankanız aracılığı ile alım yapabiliyorsunuz. Alımı bütçeniz elverdiği kadar ve tüm illerden yapabiliyorsunuz.

Gayrimenkul sertifikalarının amacı, piyasaya neler kazandıracağı ve yatırımcıyı nasıl koruyacağıyla ilgili tüm detayları Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş’ın 8 Mart 2017 tarihli basın duyurusu metninde bulabilirsiniz.