Facebook F8 ve Gayrimenkul Sektörü

gayrimenkul-köyler-büyükşehirler-foto
Hadi Köyümüze Dönelim (Eğer Dönebilirsek!!!)
12/04/2017
Facebook F8 Konferansı 2017

Yaklaşık bir ay önce Facebook geleneksel F8 konferansını düzenledi.

Geçtiğimiz hafta konferansla ilgili haberleri inceleme fırsatım oldu. Açıklanan yenilikler ve geliştirmeler arasında özellikle bizim sektör için harika diyebileceğimiz maddeler vardı. Sizin için bunlardan bazılarına değinmek istedim.

Sosyal medyanın gücü sizinle olsun…

Facebook Asistanı M

Facebook’un mobil yapay zekâ asistanı M’i hatırladınız mı? Birçoğumuz Siri’yi tanıyoruz ama M’i hatırlayan azınlıkta olabilir. Facebook M’in yeteneklerini devamlı olarak güçlendirmekte. Açıklanan o ki M yakında işletmelerin müşteri ilişkilerini yönetmek için otomasyon araçları yapmalarını sağlayacak. Sohbetler şeklinde size randevularınızı hatırlatan, alternatifler sunan, ödemeleriniz takip eden bir asistan birçok detayı kolaylaştıracak gibi duruyor. Size akşam yemeği için bir restaurant önerebildiği gibi, potansiyel müşterileriniz ev ararken de sizi önerebilir, harika değil mi???

Bot Teknolojisi ile Facebook Messenger Artık Daha İşlevsel

Arkadaşlarla dışarda takılırken ihtiyacınız olan ürünün yakınlarda hangi dükkanlarda olduğunun listesi bir anda telefonunuzun ekranında belirebilir, işletmeniz müşteri sorularını hızla cevaplayabilir. Bazı firmalar tarafından hali hazırda kullanılan Messenger Bot teknolojisi gayrimenkul listelerinizin ilgili portföye hızla ulaşmasını sağlamak açısından göz ardı edilemeyecek bir özellik.

Facebook Spaces

Sektördeki mekan gösterme sıkıntısını önemli ölçüde azaltacak olan bu özellik gayrimenkul profesyonellerinin işini kolaylaştıracak. Bu son teknoloji videonun içinde dolaşabilmenizi sağlıyor. Müşterilerinize 360 derece sunum yapabilmek doğal olarak farklılığı da beraberinde getiriyor.

Yapay Zekâ Analiz Önerileri

Şöyle düşünelim, Facebook’da işletmenizin sayfası var ve yapay zekâ devreye girerek bu sayfadaki analizlerinizi tarıyor ve önemli değişiklikleri ve en iyi içeriklerinizi vurguluyor. Sonrasında ise yeni özelliği Omni-Channel Insight ile tüm bu çalışmayı bir tabloda görmenizi sağlıyor. Sektörde anlamı şu ki müşterilerinizin elinizdeki portföye ne kadar alaka gösterdiği veya hangilerinin ön plana çıktığını, bir tablo içinde kıyaslayarak görebilirseniz stratejilerinizi ona göre geliştirebilir ve içeriğinizi daha detaylı düzenleyebilirsiniz.

Konferansta bahsedilen yenilikler bunlarla sınırlı değil, daha geniş bilgi almak için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

https://techcrunch.com/gallery/facebook-f8-news/